Anne sütünden sonra en değerli besin olarak nitelendirilen yumurta; zengin protein, vitamin, mineral ve biyoaktif bileşen içeriği sayesinde sağlıklı büyüme ve gelişimde, hiç kuşkusuz, kilit rol oynamaktadır. Özellikle kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı yumurtayı en doğal hâliyle tüketmek istiyorsanız organik yumurta çeşitleri ile ilgili ürün araştırması yapmanız faydalı olacaktır.

Seyyahın Çiftliği olarak kimyevi tarım ilaçları kullanmadan ürettiğimiz GDO’suz organik yumurta doğal ürün yelpazemizin en kıymetli gıdaları arasında yer alıyor. Gerektiğinde sirke gibi doğal şifalandırmama metotları kullandığımız üretimimiz kapsamında eski tarım uygulamalarını esas alarak ekip biçtiğimiz ürünleri tavuklarımıza yediriyor, onlardan elde edilen gübreyi de yeniden toprağa bırakıyoruz. Böylece gezen tavuklarımız ihtiyaç duydukları mineralleri diledikleri zaman topraktan karşılama fırsatını yakalıyor. İşte organik yumurta ne demek sorusunun yanıtı bu uygulamamızın altında yatıyor.

 Gerçek organik yumurta nasıl anlaşılır?

En iyi organik yumurta markası olduğunu düşündüğümüz ürünleri seçerek, organik yumurta alan firmalar araştırmasından yola çıkarak, organik yumurta adet fiyatı üzerinden fikir edinmeye çalışarak ya da organik yumurta en ucuz yumurta olamaz şeklinde bir değerlendirme yaparak gerçek organik yumurtaya ulaşmaya çalışmak tüketiciyi net bir sonuca ulaştırmayabilir. Organik yumurta en iyi marka seçimi yapmak veya fiyatından yola çıkarak bir yumurtanın organik olup olmadığı çıkarımında bulunmak yerine birkaç ipucu ile gerçek organik yumurtayı kolayca ayırt etmeniz mümkündür.

Organik yumurta etiketi, organik yumurta barkodu veya organik yumurta damgası bize ürün hakkında bilgi veren ilk işarettir. Yumurta üzerinde bulunan kodlar aşağıdaki anlamlara gelmektedir:

0 kodu: Organik yumurta

1 kodu: Gezen tavuk yumurtası

2 kodu: Kümes yumurtası

3 kodu: Kafes yumurtası

0 numaralı kod, tavukların yaşam alanının ve besinlerinin doğal ve organik olduğunu ifade etmektedir. 1 kodu ise serbest dolaşan tavuk yumurtasıdır. Organik yumurta ile çiftlik yumurtası arasındaki fark şu şekilde açıklanabilir: Tavuklar çiftliklerde serbestçe gezerler ancak beslendikleri yemler doğal olmayabilir. Organik yumurtadan sonra en sağlıklı kabul edilen yumurtadır. Bununla birlikte, 2 kodu kümes tavuğundan elde edilen ve köy yumurtası olarak da bilinen yumurta anlamına gelir. Tavukların dolaşmak için fazla alanı olmasa da rahat hareket edebilmektedirler. 3 kodlu yumurta ise kafeste yaşayan ve endüstriyel besinle beslenen tavuklardan elde edilir. En sağlıksız ve en ucuz yumurta türü budur.

Yumurta paketinde bulunan “Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım” damgası ile IMO veya Ecocert gibi damgalar yumurtanın organikliğinin göstergesidir. Ayrıca organik yumurta sarısı oldukça koyu bir tondadır ve bu kısım yapay yemle beslenen tavuklarınkine kıyasla daha küçüktür. Organik yumurtaların şekil ve boyları birbirinden farklı olabilir.

Peki organik yumurta çiftliği kurmak isteyenler ne yapmalı?

Şimdi de organik yumurta çiftliği nasıl kurulur sorusunu yanıtlayalım. Organik yumurta çiftliği kurma şartları doğrultusunda ilgili belgeleri ibraz ederek gerekli izin ve ruhsatları almanız gerekmektedir. Hangi hayvanları yetiştireceğinizi belirleyip organik doğal yumurta çiftliği kuracağınız alanı ayarlamalı, bunu yaparken de yem, su, havalandırma, ısı, yeşillendirme ve kümes ekipmanı gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Çeşitli araştırmalar doğrultusunda alacağınız hayvanları seçip ürünlerinizi pazarlayacağınız noktaları belirleyebilirsiniz.

Organik yumurta devlet desteği olanağı sunan bir pazardır. Diğer deyişle, organik yumurta çiftliği maliyeti ile ilgili sermayesi bulunmayan kişilerin devlet destekli organik yumurta üretimi yapabileceğini ifade edebiliriz. Kümes hayvanları yetiştiriciliği kapsamında tarım ve hayvancılık desteği sağlayan kamu kuruşlarının yanı sıra hayvancılık kredisi veren banka kuruluşları da mevcuttur. Özetle, organik yumurta dükkanı açmak için sermayeniz yoksa devlet destekli hayvancılık kredisi çekip hayalinizdeki işletmeyi hayata geçirebilirsiniz.